Caroline
SRH Policja Woj. Śląskiego
Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 93
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zabrze Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Wto 21:57, 09 Lis 2010 Temat postu: Rodzina Policyjna. |
|
|
Istotną rolę w integracji całego środowiska policyjnego odegrało stowarzyszenie Rodzina Policyjna. Pomysł powstania zrodził się wśród żon policjantów - pań Schuchowej, Zielińskiej, Buykowej, Misiewiczownej i Zdanowicznej.
Zebranie założycielskie odbyło się 24 lutego 1929r. W styczniu 1932r. do ogólnopolskiej organizacji przyłożyło się stowarzyszenie Rodzina Policyjna z województwa śląskiego.
Do głównych celów stowarzyszenie zalicza się:
~ opiekę nad sierotami, wdowami po pracownikach policji, inwalidami, emerytowanymi, pracownikami czynnymi policji oraz nad ich najbliższą rodzina
~ rozwój życia kulturalnego
~ integracji wśród członków stowarzyszenia
Początkowo stowarzyszenie było kierowane do kobiet związanych bezpośrednio ze środowiskiem policji. Zatem mogły do niego należeć matki, żony, siostry i córki funkcjonariuszy. Jednak wraz z upływem czasu zauważono, że również sami policjanci przejawiali duże zainteresowanie organizacją. W związku z tym w 1937r. stowarzyszenie nabrało charakteru mieszanego.
O dynamicznym rozwoju organizacji może świadczyć fakt, że pod koniec 1929r. stowarzyszenie liczyło 15 000 członków, 200 kół powiatowych oraz 14 zarządów okręgowych. Pięć lat później liczba członków osiągnęła liczbę 33 000, przybyło 58 kół powiatowych i 3 zarządy okręgowe.
Ciekawostką jest, iż z inicjatywy przewodniczącej Leokadii Zamorskiej powstała w kwietniu 1937r w Warszawie szwalnia założona prze zarząd stowarzyszenia. Uzyskane od wojska zamówienie na 15 000 sztuk bielizny umożliwiło szybkie rozpoczęcie oraz rozpowszechnienie działalności. W zakładzie zatrudniono kilkadziesiąt wdów i córek policjantów. Wykonywano w nim również wszelkie odznaki stopni służbowych dla policji, szyto bieliznę pościelową, nocne koszule, sienniki i ręczniki. Właśnie ten zakład pozwolił m. in. na utrzymanie potrzebujących wdów i sierot. Prowadzono również kina, pasieki, hodowle jedwabników, bufety, kioski i ogrody warzywne
Najwięcej uwagi poświęcano dzieciom policyjnym. Zakładano dla nich przedszkola, domy dziecka i organizowano kolonie. Prowadzono również akcję dożywiania dzieci osób bezrobotnych. Na przykład w Wilnie taką opieką objęto 180 dzieci i ich rodziny.
20 czerwca 1939r. w Warszawie obchodzono jubileusz dziesięciolecia RP. W związku z obchodami zwołano zjazd delegatek i delegatów z całego kraju. Protektora nad jubileuszem i zjazdem objął prezydent I. Mościcki i marszałek E. Rydz-Śmigły.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Caroline dnia Wto 22:34, 09 Lis 2010, w całości zmieniany 2 razy
|
|