Caroline
SRH Policja Woj. Śląskiego
Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 93
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zabrze Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Wto 13:49, 22 Mar 2011 Temat postu: Policyjny Dom Zdrowia |
|
|
Dostrzegając problemy z zapewnieniem opieki lekarskiej, korpus policyjny w II Rzeczypospolitej również w tej kwestii zajął się działalnością samopomocną. W 1919r przy komendzie policji w Łodzi powstało ambulatorium pozostające pod rządem władz policyjnych. Środki na jego utrzymanie pochodziły z Ministerstwa Zdrowia publicznego oraz składek funkcjonariuszy. Trzy lata później nastąpiła rozbudowa placówki.
Brak pieniędzy jednak spowodował powstanie komitetu, w którego skład weszli nadkomisarze: L. Izydorczyk oraz J. Żółtaszek. Jego zadaniem było organizowanie zabaw publicznych celu zgromadzenia odpowiednich środków. Pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczono na zakup aparatury do naświetleń, leczenia falami i masażem wibracyjnym oraz kąpieli leczniczych. Ważnym aspektem jest również to, że do wsparcia placówki przyczyniło się miejscowe społeczeństwo. Apteki zaopatrzyły ambulatorium w lekarstwa i środki opatrunkowe, Polski Czerwony Krzyż oraz przemysłowcy dostarczali bieliznę odzieżową i pościelową a sami funkcjonariusze policji dostarczyli własne meble i wyposażenie.
Następną podobną placówkę utworzono z inicjatywy inspektora Pawła Foerstera w Warszawie przy ul. Ciepłej.
W 1924r. z inicjatywy komendanta głównego Mariana Borzęckiego powstało stowarzyszenie "Policyjny Dom Zdrowia". Statut stowarzyszanie został zatwierdzony 23 lutego 1924r.
Podstawowym celem działalności było oczywiście niesienie pomocy chorym funkcjonariuszom policji, a także ich najbliższej rodzinie (żonie, mężowi - w przypadku Policjantek, dzieciom do lat 18 lub 24 lat, jeżeli się kształciły). Członkami mogli zostać wszyscy funkcjonariusze PP oraz PWŚl.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Caroline dnia Sob 19:31, 09 Kwi 2011, w całości zmieniany 2 razy
|
|