Forum www.srhpolicjaslaska.fora.pl Strona Główna
Zaloguj Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy
Etos Polskiego Policjanta.

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.srhpolicjaslaska.fora.pl Strona Główna -> Korpus Policji w II Rzeczypospolitej (służba i życie prywatne)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Caroline
SRH Policja Woj. Śląskiego
<b>SRH<i> Policja Woj. Śląskiego</b></i>



Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 93
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zabrze
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:52, 13 Wrz 2011    Temat postu: Etos Polskiego Policjanta.

"Nasza grzeczność policyjna musi być poważna i stanowcza. Nie może ona zakrawać na uniżoność lub też rzucać cień musu. Twierdzę, że grzeczność w stosunku do przełożonych, lub w stosunku do tych wszystkich, dla których musimy być grzeczni, nie jest wskaźnikiem kultury. Robimy to, bo musimy. Bo tak nakazuje dyscyplina. Grzecznym trzeba być wszędzie tam, gdzie będzie to wypływało z wewnętrznej potrzeby idącej z dobrego wychowania człowieka."

Działania władz policyjnych zmierzały do zaszczepienia członkom kropusu odpowiednich wzorców zachowań, które doprowadzałyby do stworzenia etosu polskiego policjanta. Pierwsze wytyczne na temat obowiązujących norm przekazano już w rotach przyrzeczeń i przysiąg służbowych. Posłuszaństwo wobec władz panstwowych i przełożonych, równe traktowanie obywateli, przestrzeganie prawa, sumienne wykonywanie obowiązków itp
Ograniczone zaufanie społeczeństwa do organów bezpieczeństwa publicznego powodowało, że policjant na każdym kroku musiał pamiętać, że jego postępowanie (również w życiu prywatnym) przyciągało uwagę osób postronnych i poddawane bylo nie zawsze obiektywnej ocenie. Dlatego razem z członkami swojej rodziny przykładał wagę do sumiennego przestrzegania prawa. Sposób zycia rodziny policjnej miałbyć przykładem dla społeczeństwa. Z powyższych względów sformułowano również katalog zachowań, których należało unikać w życiu codziennym. Zaliczano do nich: odwiedzanie podejrzanych lokali poza służbową koniecznością, kontakty z ludźmi o złej reputacji, nadużywanie alkoholu , lekko myślne zaciąganie długów. Niedopuszczalne było palenie tytoniu podczas służby, podobnie jak chodzenie pod rekę z kobietą, siedzenie i leżenie na posterunku i prowadzenie prywatnych rozmóe z przechodniami.
W 1938r. Ogłoszono tzw. Zbiór zasad dla funkcjonariuszy, które uznano z drogowskaz postępowania w czasie pełnienia obowiązków służbowych. Streszczono je w 14 "przkazaniach".


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Caroline dnia Wto 21:54, 13 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.srhpolicjaslaska.fora.pl Strona Główna -> Korpus Policji w II Rzeczypospolitej (służba i życie prywatne) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group, Theme by GhostNr1